Kas tad ir šie mazie melnie punktiņi? Tas ir bitumens, kas tiek izmantots kā saistviela ceļa segumam (asfaltbetonam). Bitumens ir organisks naftas produkts, amorfa viela – savu izskatu maina atkarībā no temperatūras. Jo augstāka temperatūra, jo šķidrāks tas kļūst.

Attēlā var redzēt, kāda izskatās noslāņojusies bitumena emulsija.
Bitumens šķīst tikai šķīdinātājos. Tieši tapēc, lai no notīrītu no auto virsbūves, nepieciešami speciāli tīrīšanas līdzekļi, kuru sastāvā ir šie šķīdinātāji.
Šķīdinātāji ir dažādi, piemēram, benzols, toluols, ksilols, stirols. Jāpiemin, ka dažiem tīrīšanas līdzekļiem ir sastāvā ir augu valsts bāzes šķīdinātāji – nekaitīgāks apkārtējai videi. Protams, lai neiznāktu reklāma, neminēšu firmas, kuriem ir tādi ir sastāvā.

Tā lūk izskatās, kad ar tīrīšanas līdzekli tiek apsmidzināta ar bitumenu klāta virsma. Lielākā daļa tīrītāju uzreiz sāk iedarboties uz bitumenu.

Visiem speciālajiem tīrīšanas līdzekļiem sastāvs būs līdzīgs. Kur to var uzzināt? Parasti uz iepakojuma ir etiķete, vai uzlīme, kur ir aprakstīta gan lietošanas pamācība, gan arī uzrādītas tīrītāja sastāvdaļas. Ir arī tāda lieta kā drošības datu lapa, kur ir izlasāma sīkāka informācija par sastāvu.
Runājot par tīrīšanas līdzekļu iepakojumu. Protams, šis vairāk ir tāds subjektīvs viedoklis, bet trigera pudeles šķiet ir visērtākās. Kapēc? Ņemsim par piemēru aerosolu flakonus. Arī ērti, piespied un izsmidzini, bet! Mūsdienu auto liela daļa virsbūves daļu ir izgatavotas no plastmasas, un izmantojot aerosola flakonu, izsmidzinot tīrīšanas līdzekli, tas daudz vieglāk nonāk uz blakus virsmām.
Piemērs: tika izvēlēti VAG grupas auto priekšējie lukturi, 2000.gada, kas ražoti no polikarbonāta materiāla. Izmantots tīrīšanas līdzeklis aerosola flakonā, un izsmidzināts uz luktura un noturēts ilgāk par atļauto laiku. Rezultātā daļa no luktura virsmas kļuva matēta.

Tas liek aizdomāties, kas notiktu tad, ja pašiem nemanot šis tīrīšanas līdzeklis nonāk uz šādām vietām. Protams, to viegli atrisināt – nosegt blakus esošās virsmas. Jāatgādina, eksperiments nenorāda uz to ,ka katrs tīrīšanas līdzeklis aerosolā var atstāt šādu iespaidu.
Starp citu ar parasto vaitspirtu ir iespējams arī notīrīt bitumena paliekas, tikai ķēpa nedaudz lielāka kā ar speciālajiem tīrīšanas līdzekļiem.
Izmēģinot dažāda veida tīrītājus, nonācu pie secinājuma, ka cena neko daudz nenosaka. Dārgākais tīrīšanas līdzeklis tīra tikpat labi, kā lētāks tīrīšanas līdzeklis, svarīgs ir sastāvs.
Ko var ieteikt auto īpašniekam? Izvēlēties sev ērtāko un tīkamāko tīrīšanas līdzekli un lietot tā, kā ir norādīts lietošanas pamācībā. Tad problēmu nebūs un auto būs tīrs.
Raksta autors BrālisMaigonis